Tartaletky s růžovým želé, pistáciovou náplní a plněnými malinami

DezertyDezerty, zákusky a poháryDžemy, marmelády a povidlaKošíčkyKrémy, polevy a náplněMagazínZákusky
tartaletky2bs2br25c525af25c525beov25c325bdm2b25c525beel25c325a9252c2bpist25c325a1ciovoun25c325a1pln25c325ad2ba2bpln25c4259bn25c325bdmi2bmalinami2b252812529-7190615

Než jsem se na přelomu května a června odjela vdát do lesů, holky v práci mi uspořádaly rozlučkový brunch. Já totiž na večírky moc nejsem, chodím spát se slepicemi (občas i pár minut po nich, protože jsem drsná), takže klasická rozlučka se svobodou není nic pro mě. Ale brunch? Na ten mě utáhnete vždycky!

Až k výtahu jsem ucítila tu vůni. Akorát tehdy jsem nevěděla, že to všechno kvůli mně, a když jsem to zjistila, tak jsem maličko brečela, to je vám asi jasný. Na stole už čekaly naprosto dokonalé sendviče Croque Monsieur (asi nemusím vysvětlovat, ale je to francouzský zapečený sendvič s bešamelem, sýrem a šunkou), asi tak milion tenoučkých palačinek s výběrem džemů a marmelád a zakysanou smetanou a přípitek s nealko bublinkami a grepovým džusem.

Je tedy fakt, že jsem měla co dělat, abych dojedla ten obří sytý sendvič. Jenže ať jsem jakkoli přejedená a na pokraji smrti puknutím, palačinku si prostě odepřít nedokážu Nikdy! Palačince prostě nejde říct ne. Je to jako nemoc. A tehdy se to stalo. Zabořila jsem lžičku do grepového džemu Rose Garden, namazala a… byla to láska na první palačinku!

Když holky viděly, jak se mi rozsvítily oči, dostala jsem ještě domů šípek s vanilkou, který jsme při hostině neotevřely. Ten pro změnu zlikvidoval v rekordním čase můj muž, který na něj tajně chodil jen tak se lžičkou. Ono je totiž strašně nenápadný, když obsah skleničky sám od sebe mizí. Naštěstí jsem stihla aspoň ochutnat.

Pak jsme s mužem na Apetit pikniku objevili stánek Rose Garden a po vítězném tanečku jsme ho doslova vyplenili. Tak dobře, koupili jsme 4 sklenice, ale každý kdo ví, jakou sbírku všemožných domácích a zahraničních marmelád a džemů doma mám, si právě teď klepe na čelo. Paní Jozefína, která za těmihle úžasnými džemy stojí, si na Instagramu mé neskrývané lásky všimla a poprosila mě, jestli bych s jejími džemy a marmeládami něco neupekla.

No vzhledem k tomu, že přesně s tou myšlenkou jsem skleničky kupovala, nebyl to ani násilný závazek nebo planý slib, prostě to všechno do sebe tak nějak krásně zapadlo.  Tím bych ráda řekla, že pokud Rose Garden na Náplavce nebo kdekoli jinde uvidíte, neváhejte! 

Jako první jsem pochopitelně musela vyzkoušet tu nejzvláštnější! Želé z červené růže! Svou nepokrytou posedlostí po všem růžovém už jsem maličko proslulá, takže vás asi nepřekvapí, že jsem nadšená. V eshopu ji teď tuším nemají, ale kdybyste jí zahlédli tam nebo na stánku, musíte ji mít!

Tyhle tartaletky s pistáciemi a malinami jsem totiž nosila v hlavě už věky, ale právě růžové želé jim dodalo finálový šmrnc. Já tomu říkám megamňam efekt. A ano, je mi jasné, že takové slovo neexistuje. Ale slibuju, že až tyhle tartaletky ochutnáte, přijde vám megamňam naprosto reálné.

Tartaletky s růžovým želé, pistáciovou náplní a plněnými malinami

Ingredience (na 10 tartaletek):

Pâte Sucrée:

  • 150 g změklého másla
  • 95 g moučkového cukru (prosátého přes jemné sítko)
  • 30 g mandlové mouky
  • 2 špetky soli
  • 1/4 vanilkového lusku
  • 1 menší vejce (50 g)
  • 250 hladké mouky (prosáté přes jemné sítko)
  • 3/4 skleničky růžové marmelády Rose Garden

Pistáciová náplň:

  • 65 g mletých pistácií
  • 65 g mletých mandlí
  • 100 g krupicového cukru
  • 90 g vychlazeného másla
  • 5 g kukuřičného škrobu
  • 1 lžička vanilkové pasty nebo extraktu
  • pár kapek mandlového extraktu
  • 1 velké vejce

Náplň do malin:

  • 125 g malin (klidně mražených)
  • 150 ml vody
  • 1 lžíce cukru
  • 1 vrchovatá lžíce kukuřičného škrobu
  • pár kapek růžové vody
  • 375 g malin

Postup

Máslo vložte do mísy robotu a šlehejte dokud nebude hladké a nadýchané. Poté přidejte cukr, mandlovou mouku a sůl a opět promíchejte. Rozřízněte vanilkový lusk, vyškrábněte z něj semínka a přidejte je do těsta. Nakonec přidejte vejce a prosátou mouku a nechte robot míchat, dokud těsto nezačne tvořit soudržnou kouli. Těsto rozdělte napůl a obě části zabalte do potravinářské fólie. Jednu polovinu nechte 4 hodiny chladit v lednici a druhou uložte do mrazáku na příště.

Pistácie, mandle, cukr a mouku vložte do food procesoru a mixujte, dokud se všechny ingredience nepromíchají. Poté přidejte máslo nakrájené na kostičky a oba extrakty a znovu prošlehejte. Nakonec přidejte vejce a několik krátkými pulzy ho zapracujte do směsi. Připravenou náplň uložte do lednice.

Maliny (100 g) vsypte do rendlíku, zalijte je polovinou vody a přiveďte ke varu. Rozvařené maliny přepasírujte přes síto, abyste je zbavili peciček, a vraťte zpět do rendlíku a znovu zahřejte, oslaďte a do vroucích malin vlijte škrob rozmíchaný se zbytkem vody. Vařte pár minut do zhoustnutí a za občasného míchání nechte vychladnout. Uložte do lednice.

Těsto vyválejte na plát o tloušťce zhruba 4 milimetry a vykrajujte z něj kolečka o průměru o 2 cm větším než je průměr formiček, které používáte (já používám 7,5 cm). Formičky nevymazávejte, pouze v nich po přenesení těsto urovnejte (případné prasklinky zalepte kouskem těsta) a přečnívající okraje odtrhněte a zubatý okraj zahlaďte. Poté propíchejte dno vidličkou a takto připravené korpusy dejte na 30 minut do mrazáku.

Troubu zahřejte na 180°C. Těsto ve formičkách zakryjte čtverečkem papíru na pečení, zatěžte fazolemi a pečte „naslepo“ 15 – 20 minut (okraje by měly být lehce růžové). Nechte tartaletky 15 minut vychladnout. Teplotu v troubě snižte na 160°C. Dno tartaletek pomažte růžovým želé a pomocí cukrářského sáčku na marmeládu naneste pistáciovou náplň.

Pozor, náplň při pečení trochu nabyde, takže neplňte tartaletky úplně po okraj, ale pár milimetrů pod něj (tak do 3/4 – 4/5). Pečte přibližně 20 minut, dokud náplň nezpevní. Nechte je vychladnout a poté opatrně vyklepněte z formiček.

Maliny pomocí cukrářského sáčku naplňte malinovou náplní a poté jimi ozdobte tartaletky. 

Redakce Receptik.cz

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang